Rynek używanych samochodów elektrycznych w Polsce
Samochody
z rynku wtórnego cieszą się popularnością wśród tej części
Polaków,
których nie stać na zakup samochodu prosto z salonu.
Podobnie jest w przypadku samochodów elektrycznych. Warto wobec
przyjrzeć się cenom na tym rynku, jeśli planuje się kupno
używanego samochodu elektrycznego.
Popularne używane samochody elektryczne
Do najbardziej popularnych samochodów elektrycznych zalicza się Nissan Leaf. W salonie kosztuje on około 126 tysięcy złotych. Na rynku wtórnym można go kupić za połowę tej ceny. Za około 55 tysięcy złotych można kupić model z 2012 roku. Ma on przebieg 47 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że samochód nie jest zbyt wyeksploatowany. Najdroższy używany egzemplarz tego modelu jest z 2014 roku i trzeba za niego zapłacić około 90 tysięcy złotych. Nieco taniej wśród używanych samochodów elektrycznych wypadają auta marki Renault. Popularny model Fluence ZE można zakupić za około 42 tysiące złotych. Jest to rocznik 2012. Należy jednak mieć świadomość, że Renault wymaga opłat leasingowych za baterie nienależące do właściciela samochodu. Kiedy ktoś myśli o zakupie samochodów elektrycznych to musi uwzględnić, czy ładowarki do samochodów elektrycznych można znaleźć w jego mieście. W Katowicach, Krakowie, Warszawie i większych miastach nie powinno być z tym problemu.
Wśród
popularnych samochodów na rynku wtórnym znaleźć można również
model Opel Ampera, przypomonający wręcz futurystyczny samochód.
Ciekawą propozycją jest Fiat 500e w wersji elektrycznej. To
komfortowy, stylowy miejski samochód w jakim zmieszczą się
2
osoby. Zasięgi generują 111 kilometrów w czasie zwykłej
eksploatacji. Sprzedawane na polskim rynku elektryczne samochody
używane to również: Chevrolet Spark EV, Volkswagen Golf – e oraz
Kia Soul EV.
Raport: samochody elektryczne w Polsce
Aktualny raport związany ze sprzedażą samochodów elektrycznych w Polsce, opracowany przez Deloitte wskazuje, że w najbliższych latach będziemy mieć do czynienia z nadpodażą. Prognozuje się również, że ceny za konkretne modele samochodów będą zrównywać się
z samochodami posiadającymi napęd spalinowy. Rozwój segmentu elektromobilnego jest oczywisty, jednak w Polsce tempo zmian nie jest zbyt duże. Pojawiają się nowe stacje ładowania i dzięki temu ładowanie samochodów elektrycznych w Poznaniu, czy w Kielcach jest prostsze i bardziej dostępne. Natomiast, Polacy muszą nieco bardziej przekonać się do samochodów napędzanych elektrycznie. Wydatek związany z zakupem nowego samochodu elektrycznego dla wielu osób jest znacznym obciążeniem portfela. Rynek wtórny oferuje jednak popularne modele w bardziej przystępnych cenach. Firmy oferujące profesjonalne stacje ładowania rozwijają swoją ofertę i proponują innowacyjne ładowarki.
Oznacza to, że można spodziewać się wzrostu zainteresowania „elektrykami”.
Aczkolwiek, tempo zakupu czy to samochodów nowych czy używanych nie będzie zbyt dynamiczne. Pewne jest to, że zainteresowanie autami napędzanymi elektrycznie wzrasta.