Bez kategorii

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o samochodach elektrycznych

1. Baterie podczas jeżdżenia autem i ładowania zużywają się. Z informacji od użytkowników wychodzi, że degradacja następuje około 5-10% na każde przejechane 100.000km. Zwykle producent samochodu udziela 8 letniej gwarancji na działanie zespołu napędowego i baterii lub 160.000 przebiegu lub bez limitu przebiegu.

2. Wydajność akumulatorów w zimie może spadać nawet o 40%, co przekłada się na spadek zasięgu i częstsze ładowanie. W krajach takich jak Norwegia samochody elektryczne używane są w bardzo różnych warunkach pogodowych. Okazuje się, że jeśli zasięg samochodu wynosi 250 km przy średnich temperaturach, to w zimie może nie przekroczyć 150 km. W związku z tym niektóre samochody mają system podgrzewania akumulatorów w celu ograniczenia spadku wydajności akumulatorów.

3. Z myślą o obniżeniu oporów toczenia stosuje się opony węższe niż w wersjach spalinowych (nie we wszystkich autach, choć dla obniżenia zużycia nie zaleca się dużych kół), dzięki czemu zasięg samochodu elektrycznego wzrasta. Przy wymianie opon należy zwrócić uwagę, aby nowe opony miały taką samą nośność jak oryginalne, mając na względzie masę samochodu stale dociążonego akumulatorami oraz normalne obciążenie użytkowe. Jeżeli chcesz max. zasięg auta, nie kupuj do niego większych alufelg!

4. W samochodzie elektrycznym prawie wszystko jest na prąd, mocna klimatyzacja obniża dostępny zasięg latem jak i ogrzewanie wnętrza pojazdu zimą możne zmniejszyć jego zasięg. Straty zasięgu auta z pompą ciepła to 2-3%.

5. Wysokie temperatury w lecie zmniejszają żywotność akumulatorów. Również sam proces ładowania powoduje istotny wzrost ich temperatury. Większość producentów samochodów EV stosuje układy aktywnego chłodzenia ogniw zasilających, podczas wysokich temperatur czy szybkiego ładowania (wtedy baterie łatwo się rozgrzewają). Dzięki temu kolejne doładowania mogą odbywać się bez przeszkód i następuje mniejsza degradacja baterii.