Ładowarka i ładowanie samochodu elektrycznego
Producenci samochodów elektrycznych do aut EV instalują wewnętrzny przetwornik ładowania AC/DC o różnych mocach od 7.3 do nawet 44kW prądu zmiennego. Dla wyjaśnienia wymienię, że aby naładować auto potrzebne są:
– przetwornik ładowania – pokładowy, w samochodzie elektrycznym (tam gdzie jest gniazdo w aucie)
– ładowarka zewnętrzna połączona z prądem w domu lub firmie poprzez gniazdo standardowe, bądź siłowe (np. ładowarka przenośna “BESEN” 7.3kW – kabel z modułem zabezpieczeń przeciążeniowych + mikroprocesor z protokołem informatycznym, sterujący dostępna mocą i natężeniem, “łączy i dogaduje” się z samochodem elektrycznym)
– lub ładowarka na ścianę lub słupek WallBox BS, podłączona bezpośrednio do tablicy z bezpiecznikami
– auto także można naładować darmowo z “publicznego słupka AC” z gniazdem na kabel T2 (należy mieć kabel T2 połączony ze słupkiem oraz w aucie odpowiednio T1 dla wersji z USA lub T2 dla “europejczyków”.
Z jednej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby auto przyjmowało prąd w domu: 11, 22 lub nawet 44kW na godzinę, z drugiej strony, najczęściej spotykana moc przyłączeniowa dla całego domu 220m2 to 12-16kW w systemie trójfazowym na zabezpieczeniu 20-25A. Tak więc należy rozważyć zakup ładowarki w oparciu o możliwości instalacji. Jeżeli mieszkamy we wspólnocie w bloku/szeregowcu lub będziemy się ładować z gniazdka standardowego to maksymalną moc jaką możemy ładować auto -jest 3.6kW.
W przypadku domu gdzie mamy zabezpieczenie 25A rozwiązań jest kilka. Możemy oczywiście zastosować ładowarkę jednofazową 3.6kW (16A) lub 7.3kW (32A) ale w przypadku tej mocniejszej bezpiecznik ograniczy ładowarkę do 25A i da max. moc 5,75kW (to i tak dużo szybciej niż 3kW). W rozważaniu należy wiedzieć, że dla podłączenia mocy 7.3kW trzeba zainstalować gniazdo siłowe – oczywiście montaż powinien wykonać elektryk. Dla zabezpieczenia 25A i mocy przyłącza domu 12-16kW optymalnym rozwiązaniem jest trójfazowa ładowarka 11kW, która obciąży nam, tylko 16A i pozwoli ładować także w dzień kiedy pracują inne urządzenia.
Aby myśleć o szybszym ładowaniu (np. ładowarka Wallbox 22kW 32A) musimy pomyśleć o mocy przyłączeniowej budynku nawet 22-25kW i zabezpieczeniu 40A (jako minimum dla nocnego ładowania). W praktyce w zależności od miejsca i godzin ładowania elektryk/projektant powinien policzyć i określić daną moc przyłączeniową domy/firmy. Pamiętajcie, że dla istniejących już budowli, zawsze możesz wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Zapłacisz jednorazowo kwotę wykonania nowego okablowania do skrzynki + ew. koszty zamian na tablicy z zabezpieczeniami. Stawki u operatorów wahają się od 45 do 65zł netto za zwiększenie o 1kW
Kiedy ładować samochód elektryczny?
Oczywiście ładowanie w nocy jest tańsze – jeżeli korzystacie z taryf nocnych. Ponad to, po powrocie do domu po pracy, jest czas aby do rana załadować auto. Z kolei w ciągu dnia, jeżeli ładujemy i wyskakują “korki”, trzeba zdecydować się na ładowanie tylko nocne gdy urządzenia domowe nie pracują i nie obciążają instalacji. Praktyka pokazuje, że zdecydowana większość procesów ładowania samochodów elektrycznych odbywa się w domu w nocy niezależnie od marki samochodu EV.
Optymalne ładowanie auta EV i użytkowanie baterii
Producenci aut rekomendują dla najwyższej wydajności i trwałości baterii, ładowanie w zakresie 20-80% jej pojemności. Znane są także opinie użytkowników na temat częstego ładowania prądem DC z tzw. szybkich ładowarek. Może to degradować pojemność szybciej niż ładowanie prądem AC w domu. Na straty energii oraz wydajność baterii i auta mają wpływ temperatury, zakładając że wydajność zimą może spaść o 20%.